Caritas

caritasW dniu 10 czerwca 2010 r. został powołany do życia Zespół Charytatywny „Caritas” przy Parafii pw. Świętych Męczenników Fabiana i Sebastiana w Ostrowie k. Przeworska. Prezesem jest ks. Jan Dąbal – proboszcz parafii, funkcję zastępcy pełni pani mgr Anna Piwoda, skarbnikiem jest Sławomir Marszałek (student, członek KSM-u) oraz funkcję sekretarza pełni pani mgr Joanna Michna – emerytowana dyrektor SP w Mikulicach.

Pierwszą akcją parafialnego Zespołu Charytatywnego „Caritas” w Ostrowie k. Przeworska jest zbiórka na operację przeszczepu szpiku kości dla Mirka Trojnara, ucznia klasy III SP w Ostrowie. Szczęśliwie znaleziono we Włoszech dawcę i mamy nadzieję, że operacja przebiegnie poprawnie. Parafia modli się o szczęśliwą operację. Podczas pierwszej kwesty przed kościołem parafialnym zebrano 7,5 tys. PLN. Razem zebrano 13,5 tys. PLN.

Ofiary można wpłacać na konto Zespołu Charytatywnego Caritas w Ostrowie. Wszystkim ofiarodawcom „ Bóg zapłać za dobre serce”. Parafia zapewnia o modlitwie w Waszej intencji w każdą środę podczas nabożeństwa do NMP z Góry Karmel oraz w każdy piątek podczas Godziny Miłosierdzia Bożego.

Akt powołania

Regon:

Bank Spółdzielczy w Łańcucie o. Gać nr konta 58 9177 1018 2003 2000 0693 0002

 

AKCJE PARAFIALNEGO ZESPOŁU CHARYTATYWNEGO „CARITAS” 
W PARAFII PW. ŚW. FABIANA I SEBASTIANA W OSTROWIE

 

 

Mirek Trojnar – 10 lat

obecnie uczeń klasy IV SP w Ostrowie, jest od kilku miesięcy po przeszczepie szpiku kostnego i dochodzi do sił odbywając długotrwałą rehabilitację. Obecnie nie uczęszcza do szkoły, ale naukę pobiera w trybie indywidualnym w rodzinnym domu. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy nabierze tyle sił, że będzie mógł sam uczęszczać do szkoły. Tęskni za szkołą, a więc i za kolegami, którzy nawiedzają go w domu. Rodzice są bardzo wdzięczni za każdą okazaną pomoc modlitewną i materialną.

 Akcję modlitewną rozpoczęliśmy 15 sierpnia 2010 r. wezwaniem do modlitwy całej wspólnoty parafialnej. Od tej pory wszystkie sprawowane Eucharystie oraz nabożeństwa były ofiarowane za uzdrowienie Mirka, o znalezienie dawcy szpiku kostnego itp.

W dniu 29 sierpnia 2010 r. odbywaliśmy pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Pocieszenia w Jodłówce w intencji o łaskę uzdrowienia dla Mirka. Ponadto Róże Różańcowe w naszej parafii oraz 34 chorych podjęło duchową ofensywę o uzdrowienie dla Mirka odmawiając codziennie różaniec w jego intencji.

Parafialny Zespół Charytatywny „Caritas” podjął decyzję pomocy materialnej dla rodziny Mirka w związku z częstym i długotrwałym pobytem w klinice w Lublinie. Ofiary zbierano przez trzy niedziele oraz zwróciliśmy się z apelem do parafii w dekanacie, na który odpowiedziało Szkolne Koło Caritas w Kańczudze zbierając na rzecz Mirka ponad 4 tys. PLN. Przez cały rok Mirek wraz z mamą udawał się na konsultacje do Lublina i do Rzeszowa.

29 listopada 2010 r. Mirek miał mieć przeszczep szpiku kostnego, dlatego też o godz. 08.00 odprawiliśmy Mszę św. w intencji „o szczęśliwą operację przeszczepu szpiku kostnego u Mirka”, następnie przez cały dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą wynagradzającą i wstawienniczą w jego intencji. Czuwanie zakończyło się Mszą Św. o godz. 17.00.

Operacja przeszczepu została jednak przesunięta na dzień następny, ponieważ samolot, który wiózł szpik kości od dawcy z Italii nie mógł w Polsce wylądować. W końcu szczęśliwie dokonano operacji i rozpoczęła się długotrwała rehabilitacja, która trwa do dnia dzisiejszego.

Przez cały czas Mirek odprawia wraz ze swoją prababcią, która w najbliższym roku będzie przeżywać stulecie urodzin, pierwsze piątki miesiąca.

Zebrane pieniądze są na koncie „Pomóż Mirkowi”, za rodziną opiekuje się ze strony parafii wiceprezes PZCh CARITAS, pani mgr Anna Piwoda, nauczyciel matematyki w Zespole Szkół w Gaci.

 

Estera Buczek – 1 rok

Kolejną inicjatywą Parafialnego Zespołu Charytatywnego w Parafii w Ostrowie była pomoc finansowa dla Estery Buczek z Mikulic, która urodziła się z poważną wadą serca. Pięciomiesięczne dziecko czeka poważna operacja serca, a rodzina jest w trudnej sytuacji finansowej. Caritas przez dwie niedziele zbierało ofiary na ten cel. Parafianie bardzo poważnie zaangażowali się w problem pomocy rodzinie Estery. Zebrano 3.500 PLN. Wszystkim Bóg zapłać za ofiary. Pieniądze są na subkoncie parafialnym „Caritas” i są do dyspozycji rodziny. Rodziną opiekuje się ze strony parafii pani mgr Joanna Michna, emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej w Mikulicach, sekretarz PZCh „Caritas”.

 

Rodzina złożyła pisemne podziękowanie za pomoc, które zostało podane do publicznej wiadomości 06 marca 2011 r. podczas ogłoszeń parafialnych:

W imieniu mojej rodziny z całego serca dziękuję Księdzu Proboszczowi i członkom parafialnej CARITAS za zorganizowanie zbiórki jako pomoc naszej córce w leczeniu i przygotowaniu do operacji serca. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim parafianom za ofiary na ten cel. Niech Pan Jezus miłosierny wynagrodzi wszystkim każdy czyn miłosierdzia wobec Estery. Bóg zapłać.

Z wyrazami wdzięczności i z zapewnieniem o modlitwie –

Andrzej Buczek z rodziną.

 

KAMIL DEC – 20 lat

Nagle mocno zapadł na zdrowiu 20 letni Kamil. Operacja z komplikacjami w Szpitalu w Przeworsku, następnie kilkunastotygodniowy pobyt w Szpitalu w Rzeszowie i walka o jego życie. Parafia rozpoczęła modlitwę „O uzdrowienie Kamila”. Powoli stan jego zdrowia zaczął się poprawiać, jednak nerki nie funkcjonują jak potrzeba. Bliscy rodziny zwrócili się do Caritasu z prośbą o pomoc.

W Uroczystość Bożego Ciała, tj. 23 VI 2011 r. pojawiło się ogłoszenie:

Jest kolejna okazja, aby pomów bliźniemu. Od kilku tygodni modlimy się za naszego parafianina Kamila Deca, którego stan nadal jest ciężki. Cały czas jest dializowany i wymaga długotrwałego leczenia. Bliscy rodziców Kamila zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc finansową, dlatego też w najbliższą niedzielę będziemy zbierać pieniądze na leczenie dla Kamila. Otwórzcie swoje serca, a to potraficie. Z góry dziękuję za każdą ofiarę.”

Podczas procesji eucharystycznej ulicami parafii modliliśmy się o jego uzdrowienie przy ołtarzu umiejscowionym przy domu rodzinnym Kamila, który przygotowała rodzina oraz sąsiedzi.

W najbliższą niedzielę przedstawiciele parafialnego „Caritas” zbierali ofiary na pomoc Kamilowi. Zebrano 3.029,10 PLN, które przekazano mamie Kamila. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

Kamil nadal jest dializowany. Ofiary można nadal składać w kopertach na tacę z dopiskiem „pomoc Kamilowi”.

 

BARTEK TONIA Z GACI – 9 lat

W dniu 05 czerwca 2011 r. Caritas w naszej parafii zorganizował też zbiórkę pieniędzy na pomoc choremu na raka 9 –cio letniemu Bartkowi z sąsiedniej parafii w Gaci. Kwestę przeprowadzili harcerze i zuchy ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie i zebrali 2.753,30 PLN. Ofiary zostały przekazane rodzicom Bartka. Nadal modlimy się o zdrowie dla Bartka, któremu usunięto nerkę i wydaje się, że zagrożenie życia minęło. W tym roku szkolnym Bartek będzie przeżywał pierwszą spowiedź i Komunię Św.

 

DZIECI DZIECIOM

Akcja zbiórki ofiar na „tornister dla dzieci z Domu Dziecka w Łopuszce Małej” w dniu 16 września 2011 r. przez dzieci z parafii Ostrów. Zebrano 339, 12 PLN.

 

1

 

 

 

2